• Wiktor Hałabiś

Wniosek: zmiana sposobu użytkowania

Aktualizacja: 8 lis 2019

W przyrodzie wszystko łączy się w pary a przynajmniej grupuje.

Zlecenie w jednej dzielnicy oznacza że zaraz zadzwoni ktoś z okolicy po ofertę.

W ten sposób miałem sezon na Mokotów, na Bemowo, Rembertów a teraz mam na Białołękę.

Tylko nie Wawer, tam zawsze jest jakiś temat.


Inaczej jest w przypadku procedur czy wniosków, te lubią się grupować.

Bez znaczenia jest położenie geograficzne.

Jeśli mam zlecenie na działkę ze stanowiskiem archeologicznym to zaraz będzie kolejne.

Kiedyś miałem serię tematów przebudów ze zmianą sposobu użytkowania, gdzie przy pozwoleniu na budowę potrzebne jest tylko dodatkowo zaświadczenie i adnotacja na mapce.

W tym czasie pojawiały się zapytania o samą zmianę sposobu użytkowania bez ingerencji w budynek.

Taka procedura to nietypowy wniosek zgłoszenia, który pokrótce opiszę.


Jak wypełnić wniosek

Lista załączników

  1. Ten punkt możesz wykonać samodzielnie, wystarczy na mapie zasadniczej wskazać budynek lub orientacyjnie jego część, w której zmiana nastąpi. Na mapie również zaznacz granice działki, na której budynek się znajduje oraz działek przyległych, z podaniem numerów wszystkich działek. Podpisz mapkę „załącznik do wniosku o zmianę sposobu użytkowania”. Opisz krótko (już nie na mapie) co zmienisz, na co i dlaczego.

  2. Zwięzły opis techniczny również możesz wykonać samodzielnie. Opisz stan istniejący i projektowany, podaj powierzchnię pomieszczeń, rodzaj materiałów i konstrukcji, także instalacji. Informacje o obciążeniach spisz z 5 punktu.

  3. Oświadczenie to załącznik do wniosku, który nie wymaga opisu. Jeśli sprawi Ci problem wypełnij go w okienku z urzędnikiem.

  4. Najważniejszy punkt! Sprawdź czy działka, na której znajduje się budynek, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, (wystarczy zadzwonić do urzędu). Jeśli jest miejscowy plan, występujesz z wnioskiem do swojego urzędu o zaświadczenie że planowana zmiana sposobu użytkowania jest zgodna z jego zapisami. Jeśli nie ma planu musisz uzyska warunki zabudowy na zmianę sposobu użytkowania. Jak wypełni wniosek znajdziesz na tym blogu, dotyczy budowy domu jednorodzinnego ale zasada jest ta sama. https://www.halabisarchitektura.pl/post/wniosek-o-warunki-zabudowy

  5. Ten punkt musi wykonać osoba uprawniona, architekt lub konstruktor. Zakres ekspertyzy musi odpowiadać zmianą jakie są planowane. Może okazać się że nie będzie w ogóle potrzebna. Trzeba to sprawdzić w urzędzie przed złożeniem wniosku.

  6. Pod tym punktem może kryć się wszystko, zwykle nic z nim nie robimy. Upewnij się, np. czy nie będzie potrzebny podpis strażaka, innych rzeczy sam nie sprawdzisz.

Urząd ma 21 albo 30 dni na zapoznanie się z wnioskiem, jeśli będzie miał uwagi wezwie do uzupełnienia wniosku i czas biegnie od nowa.


Mam nadzieje że pomogłem.

Jeśli nadal nic z tego nie rozumiesz zapraszam do kontaktu.


Wiktor (15.06.2018)

#Architektura #PoradnikInwestora #zmianasposobuużytkowania

27 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj