• Wiktor Hałabiś

Rejestr VS Ewidencja Zabytków

Aktualizacja: 8 lis 2019

Wiem że dzielenie się wiedzą leży u podstaw mojego zawodu i dla Inwestora wyłożę ją tak by bez trudu pojął co się dzieje.

Męczące jest natomiast, tłumaczenie rzeczy oczywistych urzędnikom.


Palący przykład.

Jest różnica między procedowaniem wniosków w zależności od tego czy budynek znajduje się w Rejestrze Zabytków lub w Gminnej Ewidencji Zabytków. Polega ona na tym że rejestr prowadzi Konserwator Zabytków a ewidencję Gmina. Oba są zabytkami dla gminy i gdy chcemy coś w nich zmienić, Gmina musi poznać zdanie Konserwatora Zabytków, na ten temat. I tu zaczynają się jaja. Gminy z nadmiaru pracy i niedostatku rąk do pracy, zrzucają wszystko jak leci na barki Inwestorów. Wymuszając jedną procedurę uzgadniania zmian w zabytkach, jak dla rejestru, niezależnie od tego czy jest w rejestrze czy w ewidencji.


Co to znaczy?

Budynek, obiekt lub obszar wpisany do Rejestru Zabytków, wymaga od Inwestora uzgodnienia z Konserwatorem Zabytków wszelkich zmian, w zakresie objętym ochroną.

Budynek, obiekt lub obszar wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków, wymaga od Gminy uzgodnienia z Konserwatorem Zabytków wszelkich zmian, w zakresie objętym ochroną.

Jest to zapisane w Prawie Budowlanym art.39.

Gminy mają jeszcze możliwość objęcia ochroną budynek, obiekt lub obszar, zapisując to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Taka ochrona nie wymaga od nikogo uzgodnień z Konserwatorem.

Regularnie dzwonią do mnie Inwestorzy, że ich zgłoszenie remontu odrzucono bo nie uzgodnili go z Konserwatorem, mimo iż mają do czynienia z Gminną Ewidencją Zabytków. We własnych projektach również, bywam zmuszony edukować urzędników z zakresu ich obowiązków, względem Gminnej Ewidencji Zabytków.


Co więcej, administracje, których wspólnoty znajdują się w budynkach wpisanych na jedną z list, często wymagają dla banalnych prac remontowych uzgodnień i zezwoleń. Absurd!

Dlaczego boicie się Konserwatora i zabytków? Korespondencja, telefon, spotkanie z nim, dla wielu oznacza utratę racjonalnego myślenia.


Zapraszam na spotkanie, warsztaty, pokażę że niema się czego bać!


Wiktor (20.07.2018)

#warszawa #Architektura #Ewidencjazabytków #zabytek #konserwator #rejestrzabytków

1 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj