• Wiktor Hałabiś

Projekt Zamienny – kiedy konieczne jest jego przygotowanie do Pozwolenia na Budowę?

Aktualizacja: 8 lis 2019

Kiedy konieczne jest przygotowanie projektu zamiennego do pozwolenia na budowę?

Gdy wprowadzimy istotną zmianę w stosunku do zatwierdzonego projektu.


Ale co to znaczy w praktyce?

Niestety nie istnieje coś takiego jak lista zmian istotnych, a sądy pełne są sprzecznych wyroków w sprawach “co to są zmiany istotne”. W związku z tym różnie też interpretują to urzędy, opierając się na jeszcze innych orzeczeniach.


Prawo Budowlane wskazuje, (Art. 36a pkt 5 ppkt 1) że zmiana dotycząca “zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu” wymaga pozwolenia zamiennego.

Co w zasadzie oznacza że każdą zmianę powinniśmy zgłosić.

W praktyce tych niewidocznych gołym okiem się nie zgłasza.Dlaczego zmieniam swój projekt?

Zmiany pojawiają się wtedy, gdy okazuje się że budynek w rzeczywistości nie do końca przypomina ten, który wyobrażaliśmy sobie patrząc na kartki projektu.

90% projektów w trakcie budowy ma wprowadzane zmiany, które widać gołym okiem. Zakładając że wprowadziliśmy tylko kosmetyczne zmiany, polecam wykonanie projektu zamiennego na końcu budowy, bo wiele może się jeszcze wydażyć 🙂

Jeżeli mówimy o przesunięciu na działce, zmianie wysokości budynku, dobudowie wykusza. Zalecam uzyskanie pozwolenia zamiennego przed rozpoczęciem budowy, aby nie narazić się na kosztowną odmowę.


Czy istnieje ryzyko odmowy udzielenia zamiennego pozwolenia na budowę?

Zanim zaczniemy wprowadzanie jakichkolwiek zmian, musimy mieć pewność, że są one zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego/warunkami zabudowy i warunkami technicznymi. Architekt z Kierownikiem Budowy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Warto jednak wiedzieć o tym, że nawet jeżeli spełnimy powyższy warunek możemy spotkać się z odmową urzędu. Jednak tylko wtedy gdy występujemy z zupełnie innym budynkiem, np. wtedy, gdy tradycyjny dom ewoluował w nowoczesny pawilon.


Jak uzyskać zamienne pozwolenie na budowę?

Zacznijmy od spotkania z Architektem. Przygotujmy sobie pierwotny projekt i decyzję o pozwolenie na budowę. Może być potrzebna mapa do celów projektowych.

Wniosek, jak i całość procedury analogiczna jak z pierwotnym pozwoleniem. Pozwól zająć się tym swojemu inżynierowi.

0 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj