• Wiktor Hałabiś

Poradnik Inwestora…

Aktualizacja: 8 lis 2019

…stworzony został po to, aby ułatwić Państwu zrozumienie biurokracji poprzedzającej budowę domu.

Jest to zbiór ogólnych reguł odnoszących się do Projektów Indywidualnych oraz do Adaptacji Projektów Gotowych/Typowych.

Każdy przypadek należy dokładnie przeanalizować, począwszy od zakupu działki, przez zakup projektu, po Projekt Zagospodarowania Terenu i uzyskanie Pozwolenia na Budowę.

Ten krótki Poradnik ma służyć Państwu, dlatego wszelkie pytania i sugestie są bardzo mile widziane.


ZAKUP DZIAŁKI

Wybór działki jest najważniejszy. Od tego zależy to, gdzie zapuścimy korzenie. Przed zakupem należy sprawdzić co działka ma do zaoferowania oraz to, co będziemy mogli na niej zbudować.#1

Przy zakupie działki najbardziej interesuje mnie:

 • LOKALIZACJA -tj. odległość do centrum miasta, usług, kultury, edukacji, węzła komunikacyjnego, stacji/przystanku komunikacji zbiorowej.

 • INFRASTRUKTURA -tj. elektryczność, woda, kanalizacja, gaz.

 • MOŻLIWOŚCI ZABUDOWY -tj. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy. Dokumenty te określają przeznaczenie i obostrzenia dla danego obszaru (np. wysokość, szerokość elewacji, kształt dachu, kolorystykę, powierzchnię zabudowy, rodzaj ogrzewania). Zasadniczo różnią się tym, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego już istnieje i jest dostępny od ręki (np. na stronie internetowej gminy). Natomiast o Warunki Zabudowy musimy wystąpić do gminy, opracowanie ich zajmie kilka miesięcy.

Przed zakupem działki koniecznie musimy sprawdzić czy w ogóle możemy na wybranej działce budować, oraz co może powstać w naszym sąsiedztwie.#2

Moją idealną działkę cechuje:

 • Wjazd od Północy, ewentualnie Wschodu/Północnego-Wschodu (wtedy ogród mamy od Południa, dzięki czemu będzie tam zawsze słońce.

 • Prostokątny kształt z dłuższym bokiem od strony drogi,

 • Okna pomieszczeń mieszkalnych kierujemy na Południe i Zachód. Sprawdźmy co będziemy przez te okna oglądać.

DODATKOWO -niezabudowana, nie zadrzewiona gęsto, uzbrojona, posiadająca zjazd/bramę/dojazd.

Powyższa lista dotyczy Projektów Gotowych/Typowych, gdzie dla uproszczenia procesu projektowego szukamy nieskomplikowanej działki. Skomplikowane przypadki wymagają odważnych decyzji i projektowania domu na miarę.ZAKUP PROJEKTU

Zakup Projektu Gotowego czy Indywidualnego wymaga znalezienia Projektu lub Projektanta, który spełni Państwa potrzeby.


#3

Mój Dom ma posiadać:

 • Konkretny styl/formę -być nowoczesny/tradycyjny/dworek/stodoła, itp.,

 • Określoną liczbę pomieszczeń i powierzchnię -tj. salon z jadalnią lub osobno, kuchnia otwarta na salon czy zamknięta; sypialnie z oddzielnymi garderobami i łazienkami; garaż na X pojazdów, schowki i inne pomieszczenia gospodarcze,

 • Przemyślane instalacje, systemy i wyposażenie -ogrzewania podłogowe zasilane z pieca gazowego, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym; rekuperacja/wentylacja mechaniczna; panele słoneczne; inteligentne sterowanie.

Przy analizie musimy pamiętać o kosztach budowy i eksploatacji.


#4

Wstępny pomysł na urządzenie działki pojawia się już przy zakupie i analizie działki. Gdy wybieramy projekt domu, musimy dostosować lokalizację wszystkich elementów na działce między sobą.

DOM o określonej powierzchni zabudowy, lokalizujemy zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego/Warunkami Zabudowy i wymaganiami technicznymi; w określonej odległości od granicy działki oraz sieci, dróg, torów, rowów melioracyjnych, itp.

PODJAZD I CHODNIK, ich powierzchnia nie może przekraczać zapisów MPZP/WZ.

MIEJSCE/A PARKINGOWE ŚMIETNIK, lokalizujemy zgodnie z wymaganiami technicznymi w określonej odległości od granicy działek oraz pomieszczeń budynku.

STUDNIA, SZAMBO/OCZYSZCZALNIA (w przypadku braku możliwości przyłączenia do sieci) lokalizujemy zgodnie z wymaganiami technicznymi w określonej odległości od granicy działek oraz pomieszczeń budynku i innych urządzeń.


#5

Projekt Budowlany Domu, przed jego realizacją wymaga zatwierdzenia przez Gminę. Najprostszą formą jest Zgłoszenie Budowy Budynku Mieszkalnego Jednorodzinnego, ewentualnie Pozwolenia na Budowę.

Dokumenty potrzebne przy Zgłoszeniu:

– 4 egzemplarze Projektu Budowlanego zawierającego Architekturę, Obliczenia Konstrukcyjne i Schematy Instalacji Wewnętrznych, Charakterystykę Energetyczną,

– 4 egzemplarze Projektu Zagospodarowania Terenu wraz z Załącznikami: mapa do celów projektowych z wrysowanym domem, itd., Warunki Zabudowy (o ile nie uchwalono MPZP), badania geotechniczne, odrolnienie, ewentualne uzgodnienia.

Wniosek i oświadczenie o prawie o dysponowania nieruchomością.

2 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon
 • Biały YouTube Ikona
 • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj