• Wiktor Hałabiś

Plebiscyt na najlepszą Bryłę roku

Aktualizacja: 8 lis 2019

Co roku zachęcają mnie do wyboru spośród garstki nominowanych. Mają szczęście że zawsze jest na kogo głosować, ale większość nominacji zakrawa o kolesiostwo.

Portal Bryła ma zasięg i jest po stokroć nowocześniejszy niż Murator. Który dziś może pochwalić się tylko jednym dobrym tytułem. Dlatego zawsze chętnie uczestniczę w wydarzeniach tego pierwszego, a wybór Bryły Roku jest jednym z ważniejszych.


Dziś ogłoszono wyniki. Zawiodłem się. Budynki nie były nadzwyczajne, również laureat Biurowiec Bałtyk w Poznaniu kreski MVRDV, nie powala. Osobiście głosowałem na budynek Sprzeczna 4. Fantastyczny, kontrastujący, osadzony na starej warszawskiej Pradze, w otoczeniu równie nietuzinkowych kamienic, w małej cichej uliczce.


Jestem fanatykiem rewitalizacji i na pewno lokalizacja zaważyła na moim wyborze, ale tak wyobrażam sobie piękne budynki. Ich prostota, elegancja i nowoczesność, oddziaływuje na otoczenia, kontrastuje ze zmęczonymi kamienicami, wtłacza życie.

Nieopodal jest Orlen można w biegu strzelić kawkę i nasycić się tym widokiem. A jak masz więcej czasu podejdź do Targowej i spójrz na ten budynek…

Architekci nazywają to kontekstem, poszukiwaniem w otoczeniu punktów odniesienia, charakterystycznych elementów, by nawiązywać do miejsca.

Obserwatorzy mogą nazwać to plagiatem ale ostatecznie każdy budynek to tylko klocki, które dopasować można na x sposobów, wynik czasem jest podobny, ważny by był coraz lepszy.

Wiktor (18.05.2018)

0 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj