• Wiktor Hałabiś

Niekonwencjonalne źródła energii

Aktualizacja: 8 lis 2019

Wiele lat temu przeanalizowałem możliwości wykorzystania odnawialnej energii w skali mikro i mini na terenie Polski -a nie Niemiec. Nadal nic się nie zmieniło!

Stosowanie niekonwencjonalnych źródeł zasilania uwarunkowane jest od możliwości ich wykorzystania na danym terenie. Nie bez znaczenia jest ich koszt i zwrot inwestycji.


Elektrownie Wiatrowe.

W Polsce mamy niekorzystne warunki dla takiego pozyskiwania energii. Zalecana minimalna prędkość wiatru to 4m/s, podczas gdy w Polsce wieje ze średnią prędkością 3,3m/s.

Elektrownie wiatrowe są uzupełniającym źródłem energii, ponieważ nie zapewniają stałego zasilania. Pracują 1500–2000 godzin rocznie, tj. trzykrotnie krócej niż siłownie konwencjonalne i atomowe. Przykładowo w Niemczech -czołówka wśród Państw wykorzystujących energię wiatrową, energia ta jest w stanie zaspokoić 15% apetytu odbiorców. Niestety ze względu na tzw. ciszę wiatrową, wartość maleje do 3%. Uniemożliwiając tym samym stosowanie ich nawet lokalnie, gdyby miały służyć jako główne źródło zasilania.

Cena jest przystępna, na poziomie 10tys.zł za turbinę generującą 1kW i zwrot inwestycji w ciągu 3 lat. 10kW w 6lat za100tys.zł.

Elektrownie wodne

Generują 16% energii światowej. Norwegia uzyskuje w ten sposób 98% swojej energii. W Polsce stanowi ona 12%.

Pominąwszy wpływ na środowisko, który i tak jest nieporównywalny z degradacyjny wpływem gazów cieplarnianych czy skażeniem radioaktywnym, jest to najlepsze źródło energii w skali makro. Choć czas zwrotu jest 3 krotnie dłuższy niż przy wiatrowej elektrowni, to okres eksploatacji jest 2 razy dłuższy.

Realizacja takiej elektrowni dla pojedynczych zabudowań może okazać się nie opłacalna ze względu na lokalizacja cieków wodnych, skomplikowaną budowę i formalności.


Biomasa

Najtańsza spośród energii odnawialnych, wykorzystywanych do ogrzewania. W skali mikro przy budowie nowych instalacji zalecam wykorzystanie pieców na biomasę np. pelety, ze względu na mniejszą szkodliwość niż konwencjonalne źródła energii, przy podobnych kosztach.


Kolektor słoneczny

Najlepiej sprawdza się w instalacjach ogrzewania ciepłej wody użytkowej, zapewniając jej nawet 70%.

W zależności od zapotrzebowania na c.w.u. Koszt instalacji kolektora to 10-15 tys.zł dla kilkuosobowej rodziny. Zwrot następuje po 10 roku, przy 25 letniej eksploatacji. Całkiem opłacalne, dodając do tego dofinansowania unijne na ich zakup, robi się bardzo przyjemnie. Niestety rządowy system ich przyznawania jest niewydolny a rynek nasycony jest chińską tandetą.


Fotowoltaiki

Wytwarzają prąd elektryczny z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. To najdroższa instalacja spośród niekonwencjonalnych źródeł energii. Zwrot inwestycji po 20 roku przy wysokiej żywotności -spadek mocy o 1% na rok. Cena systemu to 10 tys.zł dla 1kW, z czego otrzymujemy 4390 kWh/rok.

W przeciwieństwie do elektrowni wiatrowych może stanowić główne i jedyne źródło energii.

Technologia się rozwija więc z czasem stanie się bardziej dostępna a co za tym idzie godna uwagi.


Pompa ciepła

Pompa ciepła w 75% wykorzystuje darmową energię, która pochodzi z powietrza, wody lub gruntu a 25% wytwarzane jest przez sprężarkę zasilaną energią elektryczną.

Przy 100m2 powierzchni ogrzewanej, koszt pompy ciepła wynosi 30 tys.zł, dodaj do tego ogrzewanie podłogowe (wymagane dla tej instalacji) 15 tys.zł. Zwrot inwestycji nastąpi najprędzej po 6 roku. Szacunkowa trwałość urządzenia do 25lat, instalacji zewnętrznej 10 lat.

W porównaniu do instalacji:

- c.o. zasilanej węglem – 15 tys.zł,

- biomasy – 30 tys.zł

gdzie różnica wynika jedynie z ceny kotła, pompa ciepła jest nieopłacalna.


Podsumowanie

Pozyskanie energii elektrycznej w skali mikro i mini jest drogie, podobnie jak ekologia w ogrzewnictwie. Póki co jest to jedynie trend, modny.

Technologie się rozwijają i są coraz bardziej dostępne, z czasem gospodarstwa domowe staną się ekologiczne ale jeszcze długa droga przed nami.


Wiktor (13 maj 2018)

#energiawodna #fotowoltaiki #energiasłoneczna #biomasa #źródłaenergii #energiawiatrowa #kolektrosłoneczny #ekologia #pompaciepła

0 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj