• Wiktor Hałabiś

Odświeżająca metamorfoza

Nie bez przyczyna lubuje się w remontach starych domów.

Przywracania do życia, starych budynków to świetna zabawa.

Choć nie zawsze jest to dla mnie dochodowy projekt remontu generalnego z gruntowną przebudową.

Budynków wymagających tyle pracy należy się nawet wystrzegać, bo zawsze rujnują budżet.

Metamorfoza to to na czym należy się skupiać, dbając o finanse. Wystarczy maksymalnie wykorzystać istniejącą strukturę, bez czasochłonnych wyburzeń i zmian. Dopasować wizję do istniejącego układu pomieszczeń i okien. To najlepsze co możemy zrobić dla naszego budżetu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą upiększyć dom i wykończyć ogród - dziś nie za rok :)


Obecnie kupując mieszkanie czy dom, zawsze słyszy się o zmianach lokatorskich. Jeśli nie wprowadzimy ich na etapie budowy, to przepłacimy.

Kupując swój dom, korciło mnie żeby pozbyć się kawałka ściany, przesunąć drzwi. Nie zrobiłem tego, bo każda taka zmiana wydłużała czas prac i wiązała się z burzeniem, murowaniem, tynkowanie i zmianami w instalacjach. Tym czasem wystarczy pomalować i zaaranżować odpowiednio przestrzeń.

Mnogość dostępnych nieruchomości pozwala zakupić gotową bazę, niewymagającą żadnych zmian.


Mógłbym teraz rozpisywać się dalej o wnętrzach ale to zostawię żonie studio36m2.com

Ja chcę byście znaleźli swój pomysł na zewnętrze domu, jego elewacje i detale wykończenia.

Skupie się na moich ukochanych starych domach. Pomysły dla nowych budynków już niebawem.


Może chcesz kupić stary dom, może już to zrobiłeś a jeszcze lepiej jeśli w takim mieszkasz.

Podstawowa sprawa, remont budynku nie wymaga projektu i zgłaszania tego do urzędu.

Pamiętaj jedynie że, w niektórych gminach narzuca się kolorystykę elewacji i dachów, sprawdź to w urzędzie nim zmienisz kolory.Zaczynamy !


Dom budujemy od fundamentów a remontujemy od dachu.


Dach

...ma być szczelny i nie odlecieć jak latawiec na wietrze. Sprawdzamy połączenia dachu z kominami i wywiewkami. Woda z dachu ma trafiać tylko do rynien i bez żadnych przecieków, jak najdalej od budynku by nie zalewać fundamentów. Drobne przecieki należy uszczelnić stosownie do technologi wykonania dachu i pokrycia. W markecie budowlanym zawsze znajdziecie potrzebne materiały i kogoś kto w miarę możliwości pomoże.

Większość dachów jest pokryta papą, na dodatek wielokrotnie naprawianą i obiecuje że stworze oddzielny wpis jak to uporządkować. Kolejna liczna grupa to właściciele czerwonej blachodachówki. Wasz dach pewnie jest stosunkowo nowy i jeszcze nie wymaga gruntownego remontu, jeśli zadbacie by nie był zielono-czarny (głównie od północy i pod drzewami) to będzie najpiękniejszy w okolicy.


Ściany

...mają być suche i solidne. To znaczy że pęknięcia i odpadające tynki trzeba naprawiać. Drobne powierzchniowe uszkodzenia nie są groźne i proste do naprawy, niedrogimi zaprawami. Ważne by ściany były proste i suche, wtedy będą solidną obudową Twojego domu.


Tynki

...wewnętrzne zwykle wymagają gładzi. Choć jeśli nie odpadają a nam nie zależy na idealnie gładkich tynkach, można pokusić się o pomalowanie ich specjalną farbą renowacyjną do wnętrz. Pamiętaj że w pomieszczeniach mokrych jak łazienka czy kotłownia, należy pod płytki położyć izolacje przeciwwilgociową. Nie tylko na podłodze i pod prysznicem ale i wokół wanny, pralki.

Tynki zewnętrzne w starych budynkach, zwykle wymagają całościowej naprawy. Miejscami trzeba je zbić, potem uzupełnić i dla zachowania jednolitej faktury nałożyć nową warstwę tynku renowacyjnego zewnętrznego na całość budynku. To rozwiązanie jest drogie. Dlatego jeśli do zbicia jest więcej niż 1/3 tynków zewnętrznych, warto przemyśleć zbicie wszystkiego i na przykład ocieplenie budynku z wykonaniem całej technologii. Jeśli budynek jest już ocieplony a warstwa termoizolacji jest wystarczająca (minimum 12cm), darujmy sobie ponowne ocieplania, bo mamy jeszcze kilka możliwości. Chcemy uniknąć tynkowania całego domu drogą zaprawą renowacyjną, wtedy warto wprowadzić nowy element dekoracyjny na budynku. W tym celu wyznaczamy strefy gdzie stary tynk można zostawić i rozplanowujemy układ np. nowego tynku w innym kolorze, albo desek dekoracyjnych. Zależy nam na tym aby jak najmniej dobrego tynku skuwać ale żeby nowe wstawki nie wyglądały dziwacznie. W ten sposób możemy dokonać miejscowych napraw a stary tynk jedynie oczyścić i pomalować.

Posiadacze ścian z kamienia (cegły) proszeni są o regularne czyszczenia oraz uzupełnianie spoin. Natomiast drewniane elewacje, impregnujemy i malujemy po ówczesnym oczyszczeniu co 2-3lata. Inne rodzaje zwykle wystarczy myć. Zabytki żądzą się swoimi prawami i o tym wiele już pisałem.


Okna

...drewniane z chęcią bym zachował ale raczej nie byłyby w dobrym stanie. Dlatego zwykle konieczna jest wymiana a wraz z nią naprawa glifów okiennych. Taka naprawa rzuca się w oczy, przez gładkie śnieżno białe glify. Aby to ukryć przydadzą się elementy dekoracyjne, bonie. Jest wiele imitacji dworków, które świetnie wyglądają. Ja mimo to zachęcam do boni prostych, gładkich, bez dodatków i żłobień. Najlepiej jakby były drewniane i uzbrojone w okiennice również w bieli.


Mój efekt

...to domek oczywiście biały z ciemno szarym, prawie czarnym dachem i zadaszoną drewnianą werandą.

W wersji nowoczesnej byłaby stal i szkło na werandzie, a co większe przeszklenia zasłaniałyby stalowe żaluzje zewnętrzne.

Także począwszy od sielskiego wiejskiego domku po modernistyczną willę, zasada jest ta sama „odświeżająca metamorfoza”.


Po inspiracje zapraszam do poniższego linka.

https://pl.pinterest.com/HalabisArchitektura/metamorfoza-domu/

BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj