• Wiktor Hałabiś

Kilometrowe płótno street artu

Aktualizacja: 8 lis 2019

Nie ma wiele takich miejsc, gdzie bezkarnie można pomazać ścianę. Do tego dobrze wyeksponowaną ścianę, bo przy samej ul.Puławskiej w Warszawie. Miejsce kultowe i znane wszystkim, mowa o Murze Wyścigów Konnych.

Jako dziecko lubiłem przyglądać się przygotowaniom, mozolnemu drapaniu, co i tak często nie chroniło przed łuszczeniem, a w efekcie odpadaniem farby.

Dlatego w ubiegłym roku odnowiono odcinek, na którym znajdują się niezliczone graffiti. Uzupełniono ubytki i całość zabezpieczono, aby zabytkowy mur przetrwał kolejne 90 lat. Staruszek.

Pierwsze prace przy powstaniu tego obiektu rozpoczęto w latach dwudziestych XIX wieku. Do tego czasu konie ścigały się przy ul.Polnej. Tak, tam wtedy kończyła się Warszawa.

Kilka lat zajęło przygotowanie samego toru, najpierw nawieziono masę ziemi z Podhala, by przez kolejne lata rósł na niej specjalnie dobrany gatunek roślin. Tak pieczołowicie przygotowany obiekt, okazuje się być najlepszym tego typu w Europie. Dlatego to tak wyjątkowe miejsce i bacznie przyglądam się jego renowacji.


Co więcej (uwaga spoiler) mam w tym swój wkład.

W 2012 roku rozpocząłem pracę w warszawskiej pracowni, która wygrała przetarg na projekt remontu tegoż muru. Zatrudniłem się tam tylko po to by zinwentaryzować, liczący prawie 6km, mur. Znam go doskonale. Zmierzyłem i rozrysowałem każdy jego centymetr by następnie pogodzić oczekiwania Inwestora, Konserwatora i Środowiska StreetArtu.

Artyści od początku byli bardzo zaangażowani w przedsięwzięcie. To właśnie od nich dowiedziałem się że w 2017 roku, po 2 latach od zakończenia prac projektowych, nareszcie rozpoczną się prace budowlane. Byłem przekonany że projekt trafił do szuflady. Na szczęście tak się nie stało. Mamy to!

Wzrok Cię nie myli, 2 lata zajęło mi uzyskanie niezbędnych dokumentów do realizacji tej budowy, w zasadzie remontu. Dla porównanie, przy domku jednorodzinnym zajmuje zwykle 3-4 miesiące.

Fakt że sprawa ciągnęła się przez 2 długie lata, sprawił że miałem czas i przyjemność zaprojektować jeszcze kilka ciekawych miejsc, które co dzień mijamy.


Mam fantastyczną pracę!


Wiktor (25.05.2018)

#Architektura #mur #wyścigikonne

1 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj