• Wiktor Hałabiś

Jak wygląda współpraca z Architektem Wnętrz?

Fot. Pinterest.com

Zdecydowana większość z nas staje przed wyzwaniem jakim jest aranżacja wnętrza własnego domu/mieszkania. Nawet jeżeli nie planujemy zakupu nowego lokum…czasami po prostu mamy ochotę na zmianę, jaką może być zarówno kompleksowy remont, jak i tylko niewielka zmiana aranżacji wnętrza. Wtedy pojawia się pytanie – czy powinniśmy zrobić to sami, czy może zatrudnimy architekta wnętrz? O tym dlaczego warto “wpuścić” architekta do mieszkania pisaliśmy tutaj. Teraz napiszemy o tym, co zrobić jeżeli już zdecydowaliście się na skorzystanie z usług architekta.

Jak to wszystko wygląda?

  1. Trochę oczywistych oczywistości 🙂 Przeszukajcie internet, facebooka, ale też portale branżowe na których wielu architektów prezentuje swoje portfolio (często szerzej niż na swojej stronie). Takie miejsca to np. deccoria.pl, e-aranzacje.pl, homebook.pl i wiele innych. Znajdziecie tam nie tylko opisy działalności firm, ale też opinie na temat ich pracy. Koniecznie sprawdźcie, czy odpowiadają wam wizualizacje jakie tworzą, oraz w jakim stylu wnętrza przez nich zaprojektowane odpowiadają wam najbardziej. Praca zdalna w przypadku projektowania wnętrz jest oczywiście możliwa, jest na pewno tańsza, ponieważ architekt pracuje z pracowni, nie dojeżdża na inwentaryzacje i na spotkania, co zdecydowanie pomniejsza koszt projektu, jednak najlepiej będzie znaleźć architekta z którym możemy spotkać się “na żywo”. W projektowaniu wnętrz bardzo ważne jest to, żeby się wzajemnie zrozumieć. Tworzenie projektu jest często długim procesem, dlatego wzajemne niezrozumienie i niedomówienia są powodem do niepotrzebnych nerwów. Dodatkowo – dużym plusem jest możliwość obejrzenia przez Architekta mieszkania na miejscu. Może wtedy wykonać inwentaryzację oraz spojrzeć “swoim okiem” na wnętrze.

Fot. Pinterest.com

2. Kiedy już wybraliście kilka Pracowni Architektonicznych – poproście o oferty. Zwróćcie uwagę na to, czy oferty zawierają kompletne projekty wraz z projektami wykonawczymi i kosztorysami – nie tylko aranżacje. Sprawdźcie też, czy w cenę wliczone są spotkania z projektantem, inwentaryzacja oraz nadzory. Czasami zdarza się, że są dodatkowo płatne, co znacznie podwyższa cenę projektu.

Fot. Pinterest.com

3. Po otrzymaniu ofert najlepiej będzie się spotkać przynajmniej z 2 Architektami (chyba, że jakaś oferta tak bardzo wam się spodobała, że jesteście pewni, że ten i tylko ten Architekt może zaprojektować wasze wymarzone mieszkanie:))  Kiedy zaproponujecie spotkanie – dobrze by było, gdyby Architekt jeszcze przed spotkaniem poprosił was o przesłanie zdjęć mieszkania, waszych inspiracji i zapytał, czy chcielibyście, aby projekt był gotowy na jakiś konkretny termin. Powinien się też dowiedzieć, czy będziecie potrzebowali ekipy remontowej, czy może chcielibyście sami ją sobie zorganizować. Byłoby idealnie, gdyby poprosił was o przesłanie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących waszych preferencji i wyobrażeń na temat projektowanego wnętrza. Zestaw takich pytań znajdziecie tutaj: Pytania dot. Aranżacji Wnętrz PDF

Fot. Pinterest.com

4. Pierwsze spotkania powinny być bezpłatne – przecież musicie się przekonać, że osoba, która będzie z wami pracowała odpowiada wam w 100% . Prawdopodobnie spędzicie na częstych kontaktach kilka najbliższych miesięcy, więc upewnijcie się, że jest między wami nić porozumienia. Na spotkaniu Architekt powinien przedstawić warunki ewentualnej współpracy.  Zwróćcie uwagę na to, czy zadaje pytania – to wy powinniście być w centrum uwagi, a nie Architekt – pamiętajcie o tym na każdym etapie współpracy.

5. Po spotkaniach na pewno wybierzecie swojego projektanta. Poinformujcie go o tym i (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście) prześlijcie mu wszystkie plany mieszkania jakie macie. Jeżeli współpraca nie jest zdalna – Architekt powinien przyjechać i sam zmierzyć mieszkanie. Bardzo często jest tak, że plany planami, a życie życiem i na końcu może się okazać, że kuchnia projektowana na wymiar wzięty z planów…po prostu nie pasuje.

6. Teraz Architekt przygotuje przygotujemy kilka koncepcji układów funkcjonalnych (szkiców pokazujących umiejscowienie mebli i sprzętów w mieszkaniu/pomieszczeniu). Dajcie mu na to trochę czasu 🙂

Fot. Pinterest.com

7. Architekt przygotował dla Was kilka opcji układów funkcjonalnych. Wybieracie spośród nich jedną. I to właśnie jest Mood Board Time! – wspólne dopieranie kolorów, mebli i dodatków.

Fot. Pinterest.com

8.  Po uzgodnieniu szczegółów dotyczących wystroju – czas na wizualizacje. Architekt powinien przygotować ich kilka. Nie bójcie się powiedzieć, jeżeli coś wam się nie podoba. To bardzo ważny etap, bo to, co wydawało wam się ciekawym pomysłem na etapie rozmów, po pojawieniu się na wizualizacji może już tak ciekawie nie wyglądać…a na pewno dużo łatwiej będzie zmienić to na tym etapie, niż po zamówieniu wszystkich niezbędnych materiałów.

Fot. Pinterest.com

9. Wszystko już uzgodnione! Więc Architekt zabiera się za projekt wykonawczy – inwentaryzacja, wyburzenia, ściany działowe, układ funkcjonalny, instalacje elektryczne (lokalizacja punktów świetlnych, gniazdek elektrycznych i włączników światła), i instalacje wod-kan (lokalizacja przyłączeń urządzeń sanitarnych), sufity podwieszane (jeżeli są), układ posadzek, widoki ścian, kosztorys.

2 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj