• Wiktor Hałabiś

Jak kolor wnętrza wpływa na nasze samopoczucie?

Fot. Pinterest.com

Wybór koloru ścian jest zawsze dość trudny. Na rynku znajdziemy całą paletę kolorów farb, a nawet jak znajdziemy kolor, który nam odpowiada – musimy się zmierzyć z setką jego odcieni. Nie należy jednak bagatelizować kwestii koloru, ponieważ ma on wielką siłę. Może pomniejszać lub powiększać pomieszczenie, a odpowiednio użyty nawet optycznie zmienić jego kształt. Oprócz tego ma wpływ na nas samych – może dodać nam energii, napędzić do działania, lub sprawić, że nie będziemy mogli się skupić i będziemy wiecznie poddenerwowani. Jak więc wybrać ten odpowiedni?

Tworząc wymarzone wnętrze swojego domu, absolutnie nie przejmuj się trendami. Trendy przemijają, a my później spędzamy większość naszego czasu we wnętrzu, które dla siebie stworzyliśmy. Tak naprawdę każdy z nas remont robi raz na kilka lat…nie mówiąc już o generalnym remoncie, który robimy raczej tylko przy okazji wprowadzenia się do nowego lokum. Dlatego naprawdę nie warto kierować się tylko tym, co aktualnie jest modne. Należy dopasować wnętrze do siebie – do ludzi, którzy będą w nim żyć.

Na początku na pewno wybierz meble. Ilość odcieni materiałów jest zdecydowanie mniejsza niż ilość odcieni farb. Kiedy już zdecydujesz się na meble. Możesz zacząć poszukiwanie odpowiednio do nich dobranego koloru ścian.

Wpływ kolorów na nasz nastrój

Czerwony – podnosi poziom energii. Jest idealny we wnętrzach, w których zależy Ci na nastroju pobudzenia. Użyty w salonie lub jadalni zbliża ludzi do siebie i ułatwia rozmowę. Kolor ten podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza oddech, oraz sprawia, że serce zaczyna nam szybciej bić. Nie jest on polecany do sypialni, ale jeżeli przebywasz w niej tylko po zmroku, przy zapalonych lampkach nocnych – przygaszony czerwony sprawi, że sypialnia będzie wyglądała na bardziej elegancką.

Fot. Pinterest.com

Żółty – ten kolor we wnętrzach przywodzi na myśl radość, słońce i kojarzy się ze szczęściem. Doskonale sprawdzi się w kuchni, jadalni, łazience – czyli wszędzie tam, gdzie przyda się zastrzyk energii. Pomimo swoich zalet, żółty zdecydowanie nie powinien dominującym kolorem we wnętrzu.   Dowiedziono, że ludzie, którzy wchodzą do wnętrz, w których jest tego koloru zbyt dużo, tracą dobry humor. Co również bardzo ważne – małe dzieci płaczą częściej w żółtych pokojach, dlatego nie będzie to najlepszy kolor do pokoju dziecięcego. Żółty w zbyt dużej ilości powoduje uczucie frustracji i złość. Najlepiej będzie jeżeli będzie on tylko jednym z kolorów we wnętrzu. W chromoterapii żółty wykorzystywany jest do oczyszczenia poprzez uwolnienie złych emocji. 

Fot. Pinterest.com

Niebieski – obniża ciśnienie krwi, spowalnia oddech i bicie serca. Dlatego właśnie ma właściwości uspokajające i relaksujące. Jest głównie zalecany do sypialni i łazienek, czyli miejsc, w których oczekujemy relaksu. Należy jednak uważać z jego użyciem, ponieważ kolor, który ładnie wygląda na palcie kolorów, użyty na bardzo dużej powierzchni może bardzo “ochłodzić” pomieszczenie (zwłaszcza w pokoju, do którego dociera bardzo mało światła dziennego). Jeżeli błękitny kolor dominuje w pomieszczeniu, dodaj dodatki i meble w cieplejszych barwach. Aby wzmocnić efekt odprężenia w pokoju dziennym lub dużej kuchni, zdecyduj się na cieplejsze odcienie niebieskiego – np. z odcieniem fioletu, lub mocniejsze – modre, turkusowe. Pamiętaj, że efekt odprężenia dadzą tylko jasne odcienie niebieskiego. Ciemny niebieski i granat dadzą efekt odwrotny.

Fot. Pinterest.com

Zielony – zielony jest najbardziej kojącym kolorem dla oczu. To kombinacja orzeźwiającego niebieskiego i radosnego żółtego, dlatego doskonale nadaje się prawie do każdego pomieszczenia w domu. Użyty w kuchni – uspokaja, a w pokoju dziennym, nadaje wnętrzu wrażenia komfortu i “wspólnoty”. Wykorzystany jako kolor dominujący ma właściwości uspokajające. Pomaga uwolnić się od stresu i zrelaksować. Co ciekawe – podobno wspomaga płodność 🙂 jest więc doskonały do sypialni pary, która stara się o dziecko 🙂

Fot. Pinterest.com

Fiolet – jego ciemniejsze odcienie tworzą nastrój bogactwa, dramatyzmu i wyrafinowania. Jest kojarzony z luksusem i kreatywnością. Jaśniejsze odcienie fioletu – np. liliowy, lub lawendowy dadzą taki sam efekt spokoju i relaksu jak kolor niebieski, jednak nie niosą ze sobą ryzyka stworzenia w pomieszczeniu zbyt chłodnego klimatu.

Fot. Pinterest.com

Pomarańczowy – kolor ten budzi ekscytację, entuzjazm i dodaje energii. Nie jest dobrym rozwiązaniem przy urządzaniu pokoju dziennego czy sypialni, ale będzie doskonały np. w pokoju do ćwiczeń. W starożytności wierzono, że pomarańczowy uzdrawia płuca i podnosi poziom energii.

Fot. Pinterest.com

Kolory neutralne (beże, szarości, biele, brązy) – są to podstawowe i najczęściej wykorzystywane kolory przy aranżacji wnętrz, ponieważ bardzo łatwo dopasować je do każdego stylu wnętrza. Wystarczą dodatki w żywym kolorze, aby neutralne wnętrze nabrało charakteru. Z czernią należy uważać. Powinna być jedynie akcentem w pomieszczeniu – mogą to być dodatki lub kilka czarnych (małych) mebli. Kolorami neutralnymi bardzo łatwo możemy pobawić się w optyczne zmienianie kształtu wnętrza.

Fot. Pinterest.com

Karmazynowy – może powodować irytację, gniew i wrogie nastawienie. Zdecydowanie powinniśmy unikać tego koloru jako dominującego we wnętrzach. Dłuższe przebywanie w pokoju, w którym ściany pomalowane są tym kolorem może zaburzyć spokój i harmonię, którą starasz się stworzyć w swoim domu.

Fot. Pinterest.com

Wpływ koloru na ściany i sufity 

Sufity zajmują 1/6 powierzchni pokoju, jednak zbyt często malowane są one po prostu na biało. To prawda, że sufit pomalowany białą farbą optycznie “podwyższa” pomieszczenie, a pomalowany ciemną – sprawia, że wydaje się ono niższe. Jednak niższe nie musi oznaczać klaustrofobiczne. Optyczne obniżenie sufitu może stworzyć wrażenie intymności w pomieszczeniu. Generalna zasada jest taka – jaśniejsze ściany powiększają optycznie pokój, a ciemne – pomniejszają.

Fot. Pinterest.com

Jak widzicie kolor ścian ma duże znaczenie przy aranżacji wnętrza. Zawsze jednak należy pamiętać, że wybierając ten najbardziej odpowiedni – powinniście kierować się swoimi preferencjami. Wybierzcie taki, który pasuje do was, do waszej rodziny i do stylu życia. W końcu to Wy będziecie z tym kolorem żyli na co dzień.

Źródło: freshome.com

#kolorfarby #kolorsypialni #kolorścian #kolorywnętrz

0 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj