• Wiktor Hałabiś

Budowa domu z archeologiem… Przygoda jak z filmu?

Aktualizacja: 8 lis 2019

Spotkałem się z opinią że działka na terenie stanowiska archeologicznego to nienajlepszy pomysł na inwestycje.

Czytając fora internetowe, można odnieść wrażenie że to najgorsza inwestycja jaką można poczynić.

Dlatego ucieszyłem się gdy trafili do mnie Inwestorzy z działką leżącą w granicach takiego stanowiska.

Gdy mamy do czynienia z taką działką trzeba wpierw sprawdzić co to za stanowisko. Jeśli mamy uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym mieści się działka, lub uzyskaliśmy warunki zabudowy, to taka informacje musi się tam znajdować. Dlatego uważnie trzeba przeczytać dokumenty, szukając informacji na temat obiektów objętych ochroną w planie lub przez Konserwatora Zabytków. Nawet jeśli wprost nie będzie napisane “tu znajduje się stanowisko archeologiczne”, może pojawić się zapis “na terenie coś objęto ochroną”, który należy sprawdzić w Urzędzie Gminy.


Gdy z Gminy uzyskamy informacje, udajemy się do Konserwatora zabytków z pytaniem, czy i jakie mamy obiekty lub tereny chronione.


Jeśli Potwierdzi się że działka podlega ochronie, należy złożyć wniosek do Konserwatora o określenie zakresu i rodzaju niezbędnych badań archeologicznych.

Dopiero gdy Konserwator napisze w odpowiedzi na wniosek, co mamy zrobić okaże się czy inwestycja może być opłacalna.

W moim przypadku nakazano nadzór archeologiczny, czyli najprostsza forma.

Polega to na tym że archeolog jest obecny przy wykopach, sporządza notatkę że w ziemi nie było znalezisk. Gdyby jednak były znaleziska, to automatycznie mamy badania, które wymagają dodatkowych nakładów czasu, pieniędzy i procedur.

Zwykle również niezbyt przerażających, bo jeśli koszt budowy domu to kilkaset tysięcy a projekt z archeologiem zrobimy za kilkanaście to ładna działka może być tego warta.


Jak się uchronić przed zbędnymi nieprzyjemnościami?

Myślmy przed zakupem!


Możemy przesondować działkę na głębokość na jaką będziemy kopać.

Jeśli wykonamy płytę fundamentową to wykopy pod nią będą płytkie, do 0,5m pod dom, pod instalacje do 1m.


Uwaga! Każda ingerencja w grunt wymaga zgody Konserwatora Zabytków. Gdy z czasem będziemy chcieli utwardzić kawałek działki lub postawić altankę to taką budowę należy poprzedzić procedurą opisaną powyżej.

Tak samo jak przy zabytku nieruchomym jakim może być działka lub budynek, wymagana jest zgoda Konserwatora Zabytków na prace budowlane.


Uważam że działka w granicach stanowiska archeologicznego to nie komplikujcą życie inwestycja.


Swoją drogą każda budowa, nawet najprostsza, przysparza nieprzewidzianych trudności, które z pomocą doświadczonych fachowców zawsze można rozwiązać.


#budowa #dom #urzędy

0 wyświetlenia
BĄDŹMY W KONTAKCIE
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • Biały YouTube Ikona
  • Biały Pinterest Ikona
Subskrybuj